Na počátku byl malý, zavalitý a nevzhledný koník, určený pro těžkou práci tyrolských Alpách. Díky tomu se zrodilo plemeno, kterému byla dána do vínku skromnost, pracovitost, vytrvalost a jistota pohybu.
Chovná stáj Pod Dědinou horou - Hradiště u Blatné
     

† St. Martin


  
  NAROZEN:  24.2.1990
  MATKA:  Mariantje H 666
  OTEC:  Stern 71
  ZEMŘEL:  17.6.2011


      Martin, licencovaný plemeník, kterého jsme přivezli od manželů Pavelkových z farmy Langara (Liberecko) v roce 2003. Do Čech byl dovezen jako hříbě z bývalého východního Německa,tady byl uchovněn a od r. 1994 působil jako plemeník v Čechách i na Moravě do roku 2010. V tomto roce se stal vysloužilým důchodcem o kterého již není zájem. Jeho štafetu převzali mladší a pohlednější, pro současný chov vhodnější.
      Martin byl pohledný ryzák se zlatavou srstí, bez znaků. Ke klisnám se choval velmi elegantně a pokud mu jeho vyvolená nevěnovala patřičnou náklonnost, upozornil na sebe elegantní úklonkou nebo štípnutím. Když se objevila nějaká netykavka tak to vyřešil hopem a bez okolků.
      Byl využíván především v plemenitbě a na ježdění pro zkušenější jezdce. Při vyjížďce vyžadoval doprovod ostatních koní, především klisen a to byl pak spokojený. Měl svoji paličatou hlavu a občas jsme na něj museli vymyslet nějaký trik, abychom ho přinutili udělat to, co se od něj očekává, jinak byl hodný a bezproblémový. Nerad zůstával sám a byl spokojený, když měl své stádo klisen nadohled. Když byl venku, trávil nejvíce času na zahradě a na dvoře, to jsme pak museli uklidňovat neznalé návštěvy, že nám opravdu neutekl, ale takhle se po dvoře běžně potuluje. Párkrát se nám také stalo, že jsme ho hledali, když byla otevřená vrata a on si to sám štrádoval po silnici na ves.
      V jeho 20ti letech začal ztrácet na váze, po návštěvě zubní lékařky nám bylo řečeno, že má chrup jak 25ti letý kůň. Postupem času nebyl schopný rozmělnit seno ani trávu a byl závislý pouze na speciálních granulí což se pro nás stalo velmi obtížným, abychom vůbec udrželi jeho váhu. Rozhodli jsme tedy bez jeho názoru o jeho životě.....