Na počátku byl malý, zavalitý a nevzhledný koník, určený pro těžkou práci tyrolských Alpách. Díky tomu se zrodilo plemeno, kterému byla dána do vínku skromnost, pracovitost, vytrvalost a jistota pohybu.
Chovná stáj Pod Dědinou horou - Hradiště u Blatné
Popis plemene

JMÉNO
Jméno hafling vzniklo podle malé obce Haflingen v Otztulských Alpách v Tyrolsku

HISTORIE CHOVU
Centrem chovu je vesnice Hafflingen v Rakousku. Hlavní hřebčín je v Jenesii. Tento poník je sice chladnokrevník, má však i arabskou krev po hřebci El Bedavi XXII. Základní chov zahrnoval dnes vyhynulého alpského tažného koně.

VLASTNOST
Jako horský pony domovem na vysokohorských pastvinách může hafling snadno pracovat na příkrých svazích. Je využíván jako jezdecký kůň, při lesních pracích a k tahání smyků i povozů. Je to silné a tvrdé plemeno, které se dožívá vysokého věku. Haflingové jsou používáni k práci nejdříve ve čtyřech letech a mohou být aktivní při plném zdraví až do 40 let.

VZHLED
Hlava je živá a s laskavým výrazem, velkýma očima, širokými nozdrami a malýma, pohyblivýma ušima. Krk je dobře tvarovaný, takže podtrhuje celkový dojem vyvinutých svalů. Tělo je poměrně dlouhé, ale hluboké v hrudníku. Má silný kříž. Kohoutková výška se pohybuje kolem 135 cm. Barva ryzá až palomino.

Tento pohledný a všestranný koník dostal své jméno po vesničce Hafflingen v jižním Tyrolsku (Ötztalské Alpy). Původně byl chován kolem Italského města Merana, když však Rakousko toto území ztratilo, přestěhoval se chov haflingů do Ebbsu, města v severním Tyrolsku. Zde se podařilo udržet čistý chov tohoto rakouského národního plemene. Z mateřské strany se na vzniku plemene podíleli domácí alpské klisny křížené s arabskými hřebci. Všichni dnešní haflingové mají společného předka, polokrevného araba jménem El Bedavi XXII. Potomci tohoto hřebce se pak stali zakladateli otcovských linií (249 Folie).

Cíleným výběrem jedinců se v průběhu jednoho století podařilo chovatelům vytvořit plemeno koně v ustáleném typu a barvě. Hafling je světlý či tmavý ryzák s výrazně bílou hřívou a ocasem. Vyznačuje se pevnými kopyty a dlouhým krokem. Hafling je ochotný a učenlivý, má přátelskou povahu. Kohoutková výška hůlková je u klisen 138 - 150 cm, u hřebců 142 - 150. Ve své péči je nenáročný a skromný, celoroční pobyt na pastvinách u něj posiluje mimořádnou otužilost a houževnatost.

Hafling je univerzální kůň. Používá se ke všem zemědělským pracím jako tahoun, jako kočárový kůň, je využíván při voltiži, hypoterapii. Popularita haflingů stoupá také v oblasti agroturistiky a rekreačního ježdění.

Pro svou nenáročnost a krásu si hafling získal srdce mnoha chovatelů po celém světě. Je chován od USA až po Japonsko, v Himalájích, v Jihoafrické republice, Austrálii....Ve spolku chovatelů je zapsáno více než 40 světových zemí.

V České republice funguje od roku 1990 Český svaz chovatelů haflingů, který má svůj program, stanoví cíl a standard plemene, metody a postupy šlechtění. V současné době působí po celém území Čech a Moravy na 25 licentovaných hřebců, z toho 5 elitních. Hafling je u nás zastoupen ve větším počtu zejména ve stájích a na farmách zabývajících se agroturistikou a hypoterapií. Jednotlivé kusy vlastní drobní chovatelé, kteří tohoto koníka využívají jako společníka k dětem či občasným projížďkám do přírody.

Chov haflinga u nás je relativně kvalitní, avšak nedosahuje takových výsledků, jako v mateřských zemích. Přesto funguje plemenná kniha a chov u nás dostal šanci a  možnost se i nadále rozvíjet.