Na počátku byl malý, zavalitý a nevzhledný koník, určený pro těžkou práci tyrolských Alpách. Díky tomu se zrodilo plemeno, kterému byla dána do vínku skromnost, pracovitost, vytrvalost a jistota pohybu.
Chovná stáj Pod Dědinou horou - Hradiště u Blatné
     

Any Jane


NAROZENA:   7.6.2004
 
MATKA:   Anna                     OTEC: Nimrod
 

Klisna po otci Nimrod (tento hřebec. působil jako plemeník v Pardubicích, v r. 1997 absolvoval zkoušky výkonnosti a byl zařazen do elity).
Any Jane je jediná po tomto hřebci v našem chovu a proto jsme jí neprodali.
Narodila se v červnu 2004 jako nohatá , bílá klisnička s hvězdičkou. Bylo to naše nejbělejší a nejnohatější hříbátko. Její první pokusy postavit se na vlastní nohy stále ztroskotávaly, až jsme musely zasáhnout a několikrát jí přizvednout. Do druhého dne již věděla, jak se natáhnout, aby jí ty dlouhé nohy poslouchaly a ona se mohla postavit. Brzy se naučila běhat, vyhazovat a ovládat ostatní pohyby, která jsou hříbátkům dána do vínku od přírody.
Any rostla před očima, postupně se rozloučila s mateřským mlékem, dostala svůj box a nastalo období dospívání. Bezstarostný pobyt na pastvině vystřídalo učení v kruhovce a poznávání všeho co jejímu věku přísluší. Vyrostla z ní vysoká , zvídavá kobylka, velmi kontaktní a společenská. Stala se chůvou pro naše další hříbata, ale i společnicí klisen, které k nám jezdí na připouštění.